ASEF Open Call for Hackathon on Sustainable Urbanisation

Organizatorzy Fundacji Azja Europa ASEF zapraszają do udziału w konkursie na udział w projekcie 23rd ASEF Summer University (ASEFSU23) on “Liveable Cities for a Sustainable Future”:

ASEF Open Call for Participation for an upcoming education/technology project: the 23rd ASEF Summer University (ASEFSU23) on “Liveable Cities for a Sustainable Future”.

The ASEFSU23 is a virtual Hackathon, taking place in October and November 2021 (Pre-hack phase: 11-29 Oct; Hackathon: 12-14 Nov). ASEFSU23 invites young professionals & students between18-30 years old from all 51 ASEM countries to design concrete digital solutions on urban challenges in three of the most populated countries in Asia: Bangladesh, India and Pakistan. As part of the Hackathon, participants will join trainings and mentorship sessions on SDG11, receive certifications and have the option to pursue a micro-credential. The Open Call is especially addressed to young innovators, entrepreneurs and designers, programmers & developers and, of course, urban practitioners and SDG experts.

The Open Call ends on Sunday, 3 October 2021, UTC 23:59.  More information and the application form can be found here.