MSc Mechanics and Machine Design

Application fee: EUR 20

Intake: 15 October - 5 February

Program description:

Advanced Computational Mechanics (ACM) is addressed for students who want to increase their knowledge in mechanics and computer application in design of structures (CAD, FEM), material design (CAMD), material selection (CAMS), manufacturing (CAM) and monitoring of machines. Program of studies: Regular: Advanced mathematics (4 ECTS), Engineering mathematics II (2 ECTS), Solid state physics (2 ECTS), Continuum mechanics (2 ECTS), Analytical mechanics (2 ECTS), Numerical methods II (2 ECTS), Objectoriented programming (1 ECTS), Material science II (4 ECTS), Modern structural materials (2 ECTS), Advanced modeling of materials and structures (5 ECTS), Modeling in machine design (4 ECTS), Integrated processing systems (3 ECTS), Advanced FEM modeling (4 ECTS), Advanced strength of materials (2 ECTS), Dynamics of mechanical systems (2 ECTS), Experimental mechanics of solids (2 ECTS), Individual project (5 ECTS), Seminar (3 ECTS), Final project (20 ECTS)
Total: 675 h

Electives: Computational fluid mechanics (2 ECTS),Computational thermodynamics and heat transfer (2 ECTS), Computational structural design (2 ECTS) Computational stability of structures (2 ECTS), Computational optimization of structures (2 ECTS), Computational vibro-acoustics (2 ECTS), Computational fluid mechanics (2 ECTS), Computational methods in automation control (2 ECTS), Computational mechatronics (2 ECTS), Continuum damage mechanics (1 ECTS), Advanced control of systems (1 ECTS), Intelligent structures (1 ECTS), Design of materials (1 ECTS), Optimal selection of materials (1 ECTS), Machine diagnostics (1 ECTS)
Total: 255 h

Admission requirements:

1. Submission of required documents listed in the application procedure
  2. BSc degree in Mechanical Engineering
  3. High GPA from first - cycle (BSc) studies.

Detailed programme of studies

Programme coordinator: prof. Marek Kozień, email: kozien@mech.pk.edu.pl